Ta Peći

Popravka i Servis TA Peći

Idealno za racionalno, kvalitetno i jeftino grejanje stanova, kuća, poslovnog prostora,..., naročito ako iz različitih razloga nije potrebno njihovo zagrevanje kao celine, npr. kada je smanjen broj stanara i sl.

Inteligentna toplota na dugme koju birate kada, gde i koliko Vama treba!

Električne termoakumulacione peći namenjene su za zagrevanje stambenih i poslovnih prostorija.
USKA FORMA STANDARDNA
Zagrevanje se vrši na dva načina: 
  • statičkim odavanjem toplote preko spoljnih površina peći,
  • dinamičkim odavanjem toplote pomoću ventilatora.
Preko obrtnog dugmeta termostata peći kontinualno se bira stepen akumulacije toplote. Izbor temperature u prostoriji vrši se pomoću sobnog termostata automatskim uključivanjem ventilatora. U proizvodnom programu su standardne peći širine 320mm i uske peći širine 240mm. Uske peći mogu biti rada A, sa standardnom, ručnom regulacijom stepena akumulacije toplote, i rada C, sa automatskim upravljanjem priključenjem na sistem VICOMATIC.
Standardne odnosno uske termoakumulacione peći se izrađuju u asortimanu 2,5 kW - 6 kW sa sledećim dimenzijama, težinama i akumulacijom toplote:
  • 2,5 kW 650 x 650 x 320/240 mm 120/102 kg 16 kWh
  • 3,5 kW 860 x 650 x 320/240 mm 175/148 kg 24 kWh
  • 4,5 kW 1075 x 650 x 320/240 mm 230/189 kg 32 kWh
  • 5 kW 1290 x 650 x 320/240 mm 280/239 kg 40 kWh
  • 6 kW 1290 x 650 x 360/240 mm 304/239 kg 48 kWh


NOVO! NOVO! NOVO!
Za naše TA-peći paroizvodimo i specijalne grejače, koji se mogu jednostavno naknadno ugraditi, čime se ostvaruje mogućnost grejanja i kada peć nije akumulirala toplotu, što može biti vrlo korisno za grejanje u tzv. prelaznom periodu (jesen, proleće), ali i za dodatno grejanje kada se koristi i akumulirana toplota.
Snaga ovih grejača je srazmerna veličini, odnosno snazi peći. Montiraju se iza ukrasne rešetke tako što se fiksirani keramički nosač pričvrsti postojećim samourezujućim vijkom, pri čemu se preporučuje da se drugi, slobodni nosač pričvrsti uz samu prirubnicu grejača, čime se grejač dodatno svrsishodno fiksira.
Ovi grejači se isporučuju kompletni sa odgovarajućim termički otpornim kablovima i mogu se elektično instalirati na više načina preko postojećih sobnih termostata, čime se obezbedjuje da grejač bude uključen samo kada je ventilator u pogonu. Sobni termostati moraju biti namenjeni za najmanje 10A termičke struje. Priključni kabal lemiti direktno na izvode kontakata termostata i oni moraju biti preseka najmanje 0.75 mm2 za ove dodatne grejače snage do 1200W, odnosno najmanje 1 mm2 za grejače veće snage i dužine najviše 4 m. Zavisno od tipa sobnog termostata priključenje dodatnog grejača može se vršiti i pomoću odgovarajućeg električnog klackaličnog prekidača (10A) ugradjenog u sobni termostat(može i naknadno ako ima mesta) prema šemi:
a) sa trožilnim kablom i klackaličnim prekidačem bez signalne sijalice;
b) sa četvorožilnim kablom i klackaličnim prekidačem sa signalnom sijalicom;
c) sa trožilnim kablom i klackaličnim prekidačem sa signalnom sijalicom, koji bi bio ugradjen u npr. malo proširen otvor na desnoj bočnoj strani TA-peći (kao na slici).
Aktuelni dodatni grejač je moguće priključiti i direktno preko klackaličnog prekidača sa signalnom sijalicom, koji bi bio ugradjen u peć, npr. slično kao u šemi c), što se, medjutim, ne preporučuje, jer se onda mora stalno (!) voditi računa da ventilator pomoću sobnog temostata bude stalno (!) u pogonu sve vreme dok je grejač uključen, što je zapravo i svrsishodno; u ovom slučaju zidni termostat mora biti uvek (!) u položaju maksimalnog otklona čime se obezbeđuje neprekidan rad ventilatora.
Sasvim se podrazumeva da elektična instalacija u stambenom ili dr. objektu bude odgovarajuća/propisna (naročito u pogledu priključenja TA-peći!) i da ovu intervenciju uradi stučno lice.
Naravno, uputstvom za korišćenje TA-peći propisane bezbedonosne mere važe i u ovom slučaju - čak i više: zapaljivi i dr. predmeti moraju biti propisno udaljeni od peći i ne smeju se stavljati ili naslanjati na peć.
Kvalitetna, čvrsta i stabilna mobilna postolja su izradjena od kvalitetnih materijala i zaštićena pečenim lakom, čime je ostvarena potrebna mehanička i antikorozivna zaštita, uz zadovoljavajući estetski izgled.
Kvalitetni keramički spiralni grejači kružnog oblika različitih snaga za naše starije modele TA-peći, ali i za kaljeve peći i kalorifere za koje inače proizvodimo i specijalne keramičke grejače eliptičnog oblika, čija je obodna grejna površina za oko 40% veća, rezultat čega je za toliko intezivnije grejanje, uz za srazmerno toliko rasterećenje grejne spirale a saglasno tome i produženja veka ovog eliptičnog grejača pri jednakoj snazi. Od suštinskog značaja jeste da se ovi grejači izradjuju od keramike vrhunskog kvaliteta, kakva je inače i žica za grejnu spiralu.
800x600
PRAKTIČNI SAVETI / PREPORUKE ZA BOLJE GREJANJE TA-PEĆIMA I UOPŠTE
TA-peći najviše greju kada ventilatori izduvavaju akumuliranu toplotu. Zato ispred peći ne treba biti nekih prepreka npr. komada nameštaja. S’druge strane, one u manjoj meri, ali ne i zanemarljivo, spontano odaju toplotu u svim pravcima intenzitetom koji je srazmeran akumuliranoj toploti i kada ventilator nije u pogonu. Stoga je potrebno oko peći omogućiti dobru cirkulaciju vazduha i ne zaklanjati ih npr. nameštajem i sl., ne pokrivati ih npr. vešom radi sušenja, jer se tada toplota troši za isparavanje vode a osušen veš ima ulogu termičke izolacije. I uopšte, stavljanje bilo čega na, uz ili blizu peći nije dobro, čak može biti i opasno (videti upustvo za korišćenje TA-peći).
Pošto TA-peći odaju toplotu u svim pravcima problem može biti kada se nalaze uz spoljašni zid, što je najčešće slučaj ali i preporuka, pogotovu ako je ovaj loše termički izolovan usled čega se preko njega gubi toplota.(Dodirom rukom zida iza TA-peći lako se može ustanoviti da prilično zagrejan). Zato je vrlo korisno da se poboljša termička izolacija spoljašnjeg zida makar u neposrednoj okolini peći. To se može postići korišćenjem pogodnih termoizolacionih materijala, čak i improvizacijom sa priručnim, npr. stavljanjem nekoliko slojeva rebrastog, višeslojnog kartona preko kojih obavezno na rastojanju nekoliko centimetara od peći postaviti ravan materijal sa sjajnom, reflektujućom površinom okrenutuj prema peći; u ovu svrhu može sasvim zadovoljavajuće da posluži i obična kuhinjska aluminijumska folija.
Za rešenje ovog problema MAGNOHROM nudi bezbedne kompaktne, za svaku našu TA-peć dimenzionalno odgovarajuće, termoizolacione, reflektujuće aluminijum-poliuretan-aluminijum sendvič ploče.
Kako je već konstatovano TA-peći greju odajući toplotu statički, kada ventilatori nisu u pogonu, što je svakako korisno ali kod niskih temperatura i nedovoljno. Naime, prilikom akumulacije toplote kada temperatura u prostoriji padne ispod 7-8ºC peć počinje da izduvava iako je zidni termostat na minimumu. Ako se to ne želi dovoljno je zidni termostat privremeno, za vreme akumulacije toplote, isključiti preko na njemu ugrađenog klackaličnog prekidača, a ako njega nema to se može učiniti ugradnjom na priključnom kablu termostata međugajtanskog prekidača.
Zagrevanje neke prostorije, stana, kuće, lokala,... ne zavisi samo od performansni grejnih tela uopšte već manje ili više od niza drugih faktora, npr.
  • Položaj stana u zgradi: prizemlje - iznad negrejanog podruma, na vrhu – ispod krova i to kakvog (kosog sa tavanom, ravnog sa boljom ili lošijom termoizolacijom); svakako da je sa aspekta dobrog grejanja najpovoljnije ako je stan okružen drugim stanovima tako da ima malo spoljnih zidova.
  • Položaj stana u odnosu na strane sveta: najbolje ako je orjentisan prema jugu a najgore prema severu.
  • Izloženost vetrovima i drugom strujanju vazduha kao posledicu okolnih objekata.
  • Kvalitet spoljašnih zidova u pogledu termoizolacionih osobina.
  • Kvalitet spoljašnje stolarije (vrata, prozora,.....).
U nekim slučajevima, npr. kod stanova u visokim zgradama, a problem je i samoinicijativno, pojedinačno menjanje izgleda fasade. Jako je teško, skupo, tehnički komplikovano i problematično,... znatnije poboljšati termičku izolaciju stana a time i njihovo zagrevanje odgovarajučim intervencijama kod spoljašnjih zidova stana. Međutim, s’druge strane, kvalitet i troškovi grejanja se ipak mogu znatno poboljšati odnosno smanjiti relativno jednostavnim i jeftinim svrsishodnim intervencijama. Stanove u prizemlju i na vrhu zgrade moguće je dodatno termički izolovati od strane podruma odnosno tavana, možda i improvizacijama sa za ovu svrhu nestandarnim priručnim sredstvima.
Pošto kvalitet spoljašnje stolarije može najviše da utiče na izolovanje stana uopšte, ona se može značajno poboljšati sa, za ovu svrhu namenjenim, na tržištu lako dostupnim i za primenu jednostavnim i jeftinim, samolepivim, elastičnim, zaptivajućim trakama, čime se temperatura stana može povećati 2-3ºC. Takođe, na tržištu postoji ponuda za navodno kvalitetno dodatno zaptivanje drvene, dvokrilne, klasične stolarije pomoću specijalnih aluminijumskih traka kojima se zatvaraju „zazori“ do 1,5 cm, usled čega se ostvaruju navodno značajne uštede energije za grejanje do 30%, što ima za posledicu povećanje temperature do 6ºC, uz smanjenje prodora prašine i buke do 80% a vetra do 95%. U nekim slučajevima vrlo je delotvorno zaptivanje poliuretanskom penom, silikonskim gitom, tzv. sirovom gumom i sl. I uopšte sva mesta u stanu koja jesu ili mogu biti uzrokom toplotnih gubitaka valja na pogodan način što bolje termički izolovati, npr. kutije za smeštaj namotanih roletni koje su po pravilu vrlo loše termički izolovane itd. Možda izgleda smešno, svakako primitivno, ružno čak,... ali improvizacija sa običnom krpom na pragu loše zaptivajućih vrata iznenađujuće doprinosi smanjenju toplotnih gubitaka. Njihanje zavese jeste očigledan indikator loše zaptivenosti stana.
Naravno, najbolje je, ali i prilično skupo, lošu drvenu stolariju zameniti savremenom, kvalitetnom, funkcionalnijom, jednokrilnim, višekomornom stolarijom sa dvostrukim ili višestrukim staklima između kojih je isisan vazduh (vakuum!) i kod kojih je obezbeđena perfektna, praktično hermetička zaptivenost, kao što je npr. tzv. PVC-stolarija.
Takođe, roletne, šaloni, želuzine,... mogu značajno doprineti smanjenju toplotnih gubitaka, ilustracija čega je pojava kondenzata vodene pare, koji pri većim hladnoćama mrzne, na oknima prozora ali samo na površini koju roletna ne pokriva; roletne inače smanjuju negativan uticaj vetra. U manjoj meri, ali ne i za potcenjivanje, sličnu ulogu mogu imati i zavese, prvenstveno tzv. rolozavese. Dakle, radi bolje zaštite od hladnoće korisno je spuštati roletne, navlačiti zavese i sl., naročito kada je vrlo hladno a noću uvek, jer se na taj način dobro čuva toplota stana, koja je uglavnom akumulirana u zidovima, zbog čega je u stanu toplo i kada nema aktivnog grejanja. Naravno, preko dana roletne, zavese, venecijanere, treba podići, pogotovu ako su stan i dan sunčani, jer sunčevo zračenje koje prodire kroz prozore doprinose zagrevanju stana, bez obzira ako je napolju čak vrlo hladno. Pustite Sunce da blagotvorno, besplatno i iskonski greje.
Valja znati da za ugođaj topline u stanu presudan uticaj ima temperatura zidova, dok je temperatura vazduha od sekundarnog značaja bez obzira što su zidovi upravo i zagrejani toplim vazduhom, koji je pak zagrejan nekim grejnim telom. Sve prostorije u stanu valja da su zatvorene da bi se smanjila spontana cirkulacija vazduha između delova stana, koji su iz različitih razloga različito zagrejani, što svakako realno postoji, posledica čega je rashlađivanje toplijih a zagrevanje hladnijih delova stana, što u krajnjoj liniji ima za posledicu izvesne toplotne gubitke stana kao celine.
U kupatilima i WC-ima bez prozora neposredno ispod plafona postoje ventilacioni ovori kroz koje se manje ili više iz stana stalno isisava topal vazduh, utoliko intenzivnije što je zgrada viša zato što je i razlika atmosferskoh pritisaka srazmerno veća. Ovo isisavanje se lako uočava što ako se na rešetku ventilacionog otvora prisloni papir on ostaje, „zalepljen“, što pak sa svoje strane indirektno ukazuje na lošu stolariju, kroz koju se usisava onoliko hladnog vazduha koliko se toplog iz stana isisa. Vetar srazmerno pojačava ovo isisavanja što se često manifestuje čujnim hučanjem. Stoga ima smisla zatvaranje ovih ventilacionih otvora, bar kada vetar jako duva. Slično se dešava i kod kuhinjskih usisivača mirisa - napa, aspirator koje se najčešće izvode u visoke pa otuda i jako promajne odžake, pa zato i njih valja zatvoriti, bar tamo gde za to postoji konstruktivno rešenje.
Prostorije u stanu treba redovno provetravati (najmanje pola sata dnevno) čime se uklanja ustajao vazduh, izdahnuti ugljendioksid, vodena para, i dr., zatim razna druga isparenja npr. od pripreme hrane, naročito duvanski dim,..., sprečava razvoj raznih mikroorganizama,.. U grejnoj sezoni provetravanje treba vršiti više puta u toku dana ali kratkotrajno (ne duže od 3 – 5 minuta) i intenzivno (širom otvorenih vrata ili prozora) ne bi li zidovi što više zadržali akumuliranu toplotu a što je ipak dovoljno svrsishodno, jer se na ovaj način vazduh u prostoriji ili stanu više puta potpuno izmenio; ovde valja imati na umu činjenicu da svež, vlažan vazduh bolje odvodi toplotu sa grejnih tela. Sasvim je pogrešno i nezdravo (prehlade, reumatske tegobe,...) u praksi inače često dugotrajno provetravanje kroz otškrinut prozor ili vrata.

Нема коментара:

Постави коментар